Description |
Another truly magnificent book published in Belgium on cycling.
This book deals with the stages of the Tour de Frnace that arrived in the Province of Antwerpen but also features also all the riders from the Province that ever took part in the Tour de France with career statistics and numerous great never before released photos.
Also features FRENCH and ENGLISH Text !
In dit boek gaat René Vermeiren gedetailleerd, in woord en beeld, terug tot de eerste kennismaking in 1954 en alle verdere passages van de Tour in de provincie Antwerpen.
Tour d’Anvers wordt aangevuld door een beschrijving van alle Antwerpse renners, de ‘Antwerpse reuzen van de Tour’. Want Antwerpen en zijn provincie, dat is voor mij ook Tom Boonen, Rik Van Looy, Rik Van Steenbergen, Stan Ockers, Herman Vanspringel… en zoveel anderen die mee de legende van de Tour hebben geschreven.
'Wie 'Tour d’Anvers' leest, begrijpt de Antwerpse passie voor de Tour, weet waarom de Tour graag naar Antwerpen komt en vooral waarom Antwerpen zot is van de Tour!'
(Christian Prudhomme, Directeur van de Tour de France)
28 x 24 cms, hardback, 156 pages.
2015
|